Vaatelainaamot tarjoavat ekologisen mahdollisuuden muodille

Vaatelainaamo Mallaamon yrittäjä Essi Jylhä liputtaa ekologisuuden puolesta. Kuva: Helmi Riippi

Kestävä kehitys ja vihreät arvot ovat olleet viime vuosina suurena puheenaiheena. WWF:n mukaan vaate- ja tekstiteollisuus tuottaa 4-10 prosenttia globaaleista ilmastopäästöistä. Yhtenä ekologisena konseptina vastustamaan kertakäyttökulttuuria pinnalle ovat nousseet vaatelainaamot. Lainaamot tarjoavat mahdollisuuden vuokrata erilaisia vaatteita niin arkeen kuin juhlaankin.

Oulun keskustassa vuodesta 2018 toiminut vaatelainaamo Mallaamo liputtaa nimenomaan kestävän kulutuksen ja harkittujen ostopäätösten puolesta.

”Itseäni eniten inspiroi suomalainen muoti ja lainauskulttuuri, lainaamisessa on omanlaisensa leikittelevä meininki”, kertoo Mallaamon yrittäjä Essi Jylhä.

Mallaamossa 98 prosenttia vaatteista on suomalaisilta brändeiltä, ja Jylhä haluaakin suosia nimenomaan kotimaisia ja etenkin oululaisia vaatemerkkejä.

”Olen halunnut luoda Mallaamosta rauhallisen kohtaamispaikan. Moni tulee vain ihastelemaan ystävien kanssa erilaisia vaatteita ja juttelemaan.”

Tavoitteena pidentää vaatteiden käyttöikää

WWF uutisoi, että vaatteita ostetaan merkittävästi enemmän, kuin aiempina vuosikymmeninä, mutta samaan aikaan vaatteiden käyttöikä lyhenee.

Jylhä kertoo, että yrittää työskennellä nimenomaan kertakäyttökulttuuria ja pikamuotia vastaan. Työllään hän pystyy myös sivistämään asiakkaita vaatehuollosta ja opettamaan ihmisiä pidentämään jo heiltä vaatekaapeistaan löytyvien vaatteiden käyttöikää.

”Moni asiakkaista löytää lainatuista vaatteista suosikkeja, ja haluaakin useamman lainauskerran jälkeen ostaa suoraan merkiltä vaatteen omaksi. Tämä pidentää vaatteiden käyttöikää kun ihmisten ei tule tehtyä niin sanottuja hutiostoksia.”

Jylhän mukaan vaatelainauksessa ihmisiä kiehtoo eniten mahdollisuus saada ekologisesti vaihtelevuutta omaan vaatekaappiin ja löytää uudenlaisia suosikkeja. Asiakaskunta Mallaamossa on hyvin laaja. Jylhä kertoo eniten asiakkaista olevan opettajia, koska he ovat koko ajan esillä työssään ja moni haluaa panostaa työvaatteisiin.

”Asiakkaamme ovat tietoisia kulutuksesta, vaatteiden laadusta ja haluavat suosia suomalaista muotia.”

Monissa vaatelainaamoissa, kuten myös Mallaamossa, on käytössä kertalainaamisen lisäksi jäsentoiminta. Jäsenyys mahdollistaa vaatteiden lainaamisen nimenomaan arkeen ja jäsenenä vaatteita voi käydä vaihtamassa niin usein kuin asiakas haluaa. Jylhä painottaakin, että vaatelainaamot eivät keskity pelkästään juhlavaatteisiin. Mallaamossa suurimmalla osalla asiakkaista on käytössä jäsenyys, ja jäsenet lainaavat vaatteita arkielämään. Juhlasesongit näkyvät vahvasti kuitenkin lainaamossa ja juhlavaatteita on talven aikana lainattu paljon. Tämän vuoden Linnan juhlissa nähtiin myös Mallaamosta lainattuja iltapukuja.

Lähteet:

WWF: Opi lisää siitä, miten pikamuoti kuormittaa ympäristöä

Share

Ei kommentteja, oletko sinä ensimmäinen?

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.


*