Oulun kansainvälinen lasten- ja nuortenelokuvien festivaali järjestetään jo 44. kertaa. Festivaaliviikko alkaa 15. marraskuuta ja päättyy 23. päivä. Tapahtuma on lähtökohtaisesti suunnattu lapsille ja nuorille elokuvien genrejen takia, mutta monista elokuvista viihdykettä löytyy myös aikuisempaan makuun. Tänä vuonna elokuvia on sekä Suomesta että muualta Euroopasta.
Festivaaliviikon aikana elokuvia on nähtävillä aikataulujen mukaisesti Oulun kulttuuritalo Valveella sekä elokuvateatteri Studiolla. Tapahtuman aikana parhaat elokuvat palkitaan viiden kilpasarjan mukaisesti.
Osallistujaluvuiltaan tapahtuma on Suomen suurin elokuvafestivaali. Se kerää vuosittain lähes 200 000 kotimaista sekä kansainvälistä osallistujaa.
Tapahtuman toiminnanjohtaja Sauli Pesosen mukaan tälle vuodelle kävijämäärän ei odoteta kuitenkaan olevan yhtä korkea.
“Emme odota kävijämäärän olevan mitenkään voimakkaasti pienempi, mutta todennäköisesti aiempia vuosia hiljaisempaa on. Vaikuttavana nyt on ainakin online-näytökset, mitä koululaisryhmille järjestetään.”
Online-näytöksillä tarkoitetaan kouluille ja päiväkodeille suunnattuja verkkonäytöksiä, jotka opettaja voi varata etukäteen. Elokuva on tällöin katsottavissa omassa luokkatilassa, joka pienentää tapahtuman kokonaiskävijämäärää.
Kulttuurialan tilanne huolettaa
Viime vuonna päänvaivaa aiheutti kulttuurialan leikkaukset, jonka myötä myös Oulun elokuvafestivaalilta vietiin kokonaan tukirahoitus pois. Tarjonnan supistumisen lisäksi kouluille ja päiväkodeille tarkoitettuja ilmaisia näytöksiä uhkasi myös maksulliseksi muuttuminen kulujen kattamiseksi. Tämä kuitenkin saatiin toistaiseksi vielä vältettyä.
Pesosen mukaan rahoituksen kanssa oli myös alkujaan ongelmia tämän vuoden tapahtuman kanssa, mutta asia saatiin soviteltua.
“Tälle vuodelle saatiin neuvoteltua eduskunnalta eräänlainen lisämääräraha, mutta ensi vuoden tilanne on taas epävarma. Kaikkia tässä tiimissä kyllä huolettaa tuo kulttuuritilanne.”
Pesosen mukaan yhteistyökumppaneiden määrän pysyminen samana edellisvuoteen nähden tuo kuitenkin toivoa myös ensi vuodelle. Tapahtuman merkittävinä mahdollistajina ovat muun muassa Yle, Opetus- ja kulttuuriministeriö sekä Oulun kaupunki.

Kommentoi