Ouluun avattu uusi koirahalli tarjoaa tilaa agilityn itsenäiseen harjoitteluun

Vilma Ihalainen kävi ensimmäistä kertaa Koirakodolla koiransa Hilman kanssa. Kuva: Sofia Tuovinen

Uusin koirahalli Koirakoto avasi ovensa loppuvuodesta 2024. Koirakoto tarjoaa itsenäiselle harjoittelulle kaksi eri kokoista hallia, joissa voi harjoitella muun muassa agilityä, rally-tokoa ja hooperssia. Rally-tokosta löytyy elementtejä agilistystä, tokosta ja koiratanssista. Tokolla tarkoitetaan koiran tottelevaisuuskoulutusta ja -koetta. Hoopers on varsin uusi harrastuslaji. Lajissa suoritetaan rataa, jossa on hoopeista eli isoista kaarista, tynnyreistä, lyhyistä putkista ja veräjistä tehtyjä esteitä. Koirakodon tiloista löytyy myös koiran juoksumatto sekä värinäalusta, jota voidaan käyttää esimerkiksi rentoutumiseen. Hallilla on itsepalveluperiaatteella toimiva pieni myymälä, josta voi ostaa koiran tarvikkeita.

Koirakoto palvelee pääasiassa itsenäisiä harrastajia, mutta omistaja Hertta Pesonen tarjoaa myös erilaisia alkeiskursseja niin tottelevaisuuteen kuin agilityyn. Vilma Ihalainen kävi ensimmäistä kertaa Koirakodolla yhdessä kaksivuotiaan koiransa Hilman kanssa.

”Kuulin Koirakodosta äitini kautta, kun hän oli nähnyt mainoksen ja ilmoitti meidät agilityn pohjataitokurssille. Koirakoto on viihtyisä, värikäs ja ohjaaja on todella mukava”, Ihalainen kertoo.

Agilityn pohjataitokurssilla harjoitellaan kehonhallintaa, motivoimista, palkkaamista ja yhdessä tekemistä.

”Toivon Hilman oppivan uusia taitoja sekä tottelevaisuutta kurssilla. Haluan vahvistaa meidän välistämme yhteyttä, jotta lenkillä käyminen olisi molemmille mielekkäämpää”, Ihalainen kertoo ensimmäisen tunnin jälkeen.

Agility syventää omistajan ja koiran välistä yhteyttä

Koira-agilityn harrastamisessa on monia hyötyjä. Aktiivisessa lajissa liikuntaa tulee koiralle sekä omistajalle. Liikunta tukee molempien hyvinvointia, ja koira pääsee purkamaan energiaa.

”Kiinnostuin lajista, koska Hilma on nopea juoksemaan. On mielenkiintoista nähdä, mitä kaikkea opimme lajin parissa.”

Omistajan ja koiran välinen yhteys pääsee syvenemään, kun harjoitellaan tottelevaisuutta ja keskittymistä häiriötekijöiden keskellä. Koiran stressitasot voivat olla korkeat uudessa ympäristössä, joten on tärkeää ottaa huomioon oman koiran hyvinvointi. Kursseilla koira pääsee harjoittelemaan toisten koirien kanssa toimeen tulemista.

”Eniten jännitti, miten Hilma suhtautuu toisiin koiriin. Hilmalla meni kuitenkin tosi hyvin”, Vilma sanoo iloisesti.

Kärsivällisyys on osa lajia

Lajin parissa vaaditaan omistajalta kärsivällisyyttä edetä rauhassa. Esteet vaativat koiralta hyvää lihaskontrollia, tasapainoa ja keskittymiskykyä. Näitä harjoitellaan siirtyen turvallisesti haastavien esteiden pariin. Liian nopea eteneminen vaativiin esteisiin voi johtaa koiran loukkaantumiseen. Itsenäisessä harjoittelussa muiden koirien läsnäolo ei ole haasteena, mutta omistajalta ja koiralta vaaditaan keskittymistä tekemiseen. Esteradalla saa olla vain yksi koira kerrallaan, jotta omistajan huomio ei herpaannu. Näin vältytään vaaratilanteilta ja loukkaantumisen riski pienenee.

Share

Ei kommentteja, oletko sinä ensimmäinen?

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.


*