
Yle tiedottaa aikovansa jatkossa panostaa enemmän tiedon varmentamiseen ja perustavansa tiimin tiedonvarmentamista varten.
“Yleisradioyhtiönä tehtävämme on varmistaa, että suomalaiset saavat luotettavaa tietoa. Yle on sitoutunut vahvistamaan toimittajiensa kykyä varmentaa tietoa ja tunnistaa väärää tietoa kaikissa muodoissaan”, kertoo yksikön johtaja Panu Pokkinen Ylen tiedotteessa.
Nykypäivänä haasteita disinformaation löytämiseen tuo esimerkiksi tekoäly sekä syväväärennökset. Tarve tiedon verifioinnille kasvaa koko ajan, sillä huijaukset sekä disinformaatio leviävät yhä tehokkaammin.
Perustettava verifiointitiimi aikoo hyödyntää työssään avoimia ja maksullisia tiedonhankinnan työkaluja. Tiimi myös yhdistelee tietoa eri lähteistä. Tiimi on kaksikielinen, eli työtä on mahdollista tehdä niin suomeksi kuin ruotsiksikin.
Myös Iso-Britanniassa, Ruotsissa sekä Norjassa on olemassa omat faktantarkastustiiminsä.
Lähteet:
Kommentoi