
Huumeiden ja tupakkatuotteiden laiton maahantuonti on ollut tänä vuonna Tullin tiedotteen mukaan räjähdysmäisessä kasvussa. Suomeen tuodaan huumausaineita yhä enemmän Ruotsin kautta Tullin valvontajohtaja Hannu Sinkkosen mukaan.
Tulli kertoo takavarikoineensa jo 122 erilaista huumaavaa ainetta, joista yhdeksän on Suomessa aiemmin havaitsemattomia.
Yhteiskunnalle jo tutumpia huumaavia aineita kuten marihuanaa, amfetamiinia sekä kokaiinia Tulli kertoo takavarikoineensa suuret määrät. Marihuanaa muun muassa on takavarikoitu yli 830 kiloa, joka on melkein kaksinkertainen määrä kuin viime vuonna yhteensä.
Tupakkatuotteiden kuten nuuskan ja savukkeiden salakuljetusmäärät ovat myös nousseet tämän vuoden aikana.
Tulli on takavarikoinut syyskuun loppuun mennessä yli 4 500 kiloa laitonta nuuskaa, kun viime vuonna takavarikointimäärä oli 850 kiloa. Savukkeita on tänä vuonna takavarikoitu yli viisi miljoonaa kappaletta, kun viime vuonna määrä oli 2,75 miljoonaa kappaletta.
Lähteet:
Kommentoi