Totta vai tarua? Puhelimia vanhennetaan tahallaan  

Nykyiset älypuhelimet ovat lyhytikäisimpien elektroniikkalaitteiden listan kärjessä. Keskimääräinen käyttöikä puhelimilla on kolme vuotta. Puhelimien kehitys on tullut pisteeseen, jossa kuluttaja joutuu vaihtamaan tuotteen jatkuvasti uuteen. Elektroniikkateollisuus käyttää jatkuvasti kyseenalaisia keinoja, kuten tuotteiden suunniteltua vanhenemista myydäkseen kuluttajalle enemmän laitteita.

Suunniteltu vanheneminen

Suunniteltu vanheneminen on ilmiö, jossa valmistaja suunnittelee tuotteen siten, että tuote huononee, menee rikki, tai muutoin menettää tarpeellisuutensa ennen kuin se on käytetty loppuun. Tätä tehdään sen takia, että kuluttaja ostaisi osia tai uuden tuotteen useammin. 

Suunniteltu vanheneminen voidaan jakaa kolmeen pääkategoriaan: materiaaliseen, teknologiseen sekä psykologiseen vanhentamiseen. Materiaalisessa vanhentamisessa tuotetaan halvalla laaduttomia tuotteita, jotka täytyy korvata usein. Teknologisessa vanhentamisessa laitteita saatetaan esimerkiksi hidastaa ohjelmistopäivityksillä, josta yhdysvaltalainen elektroniikkateollisuusjätti Apple on jopa jäänyt kiinni. Psykologisessa vanhentamisessa kuluttaja saadaan uskomaan tuotteen vanhentuneen ja sitä kautta ostamaan uuden. 

Toimitus otti yhteyttä lisäksi Turun yliopiston tutkijatohtoriin Lilli Sihvoseen.  

“Yksikään yritys tai yrityksen markkinoija ei tule myöntämään suunnitellun vanhentamisen käyttöä – sehän ei ole yritysten imagolle lainkaan hyväksi. Vanhentamisesta saatetaan ennemminkin syyttää kuluttajia, jotka vaativat jatkuvasti uusia tuotteita. Johonkin pisteeseen asti tämä on tottakin: kuluttajien on mahdollista hillitä ostamista ja siten kontrolloida markkinoita, mutta jos markkinoille tulee jatkuvasti uusia houkutuksia ja vanhat tuotteet hajoilevat, on kierre aika hankala katkaista”, kertoo Sihvonen. 

Sihvonen painottaa, että on tärkeää käyttää älypuhelin mahdollisimman loppuun ja kierrättää se oikein, sillä älypuhelin on erittäin ympäristöä saastuttava ja kuormittava. 

”Yhtenä suunnitellun vanhentamisen muotona on psykologinen vanhentaminen eli tuote vanhenee kuluttajan mielessä, jolloin kuluttaja alkaa haluta uutta tuotetta tilalle, vaikka vanha toimisi edelleen hyvin. Uusi tuote houkuttaa, koska se kohottaa esimerkiksi statusta ja saa näyttämään vaikkapa varakkaalta muiden silmissä”, Sihvonen toteaa. 

Totta vai tarua? Totta

Tutkimustuloksien perusteella väite on tosi. Suunniteltua vanhenemista puhelimissa ilmenee kaikissa kolmessa muodossa.  

Kalle Seppälä, Anni Korpela, Eerik Haukipuro

Lähteet:

Yle – Salaliitto vai kehityksen edellytys? Suunniteltu vanhentaminen saa tavarasi ja vaatteesi hajoamaan

BBC – Apple apologises for slowing older iPhones down 

BBC – Apple investigated by France for ’planned obsolescence’ 

Share

Ei kommentteja, oletko sinä ensimmäinen?

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.


*