Kempeleläislähtöiselle Pekka Rinteelle suuri kunnia – Nashville jäädyttää pitkäaikaisen maalivahtinsa pelinumeron

NHL-seura Nashville Predators jäädyttää pitkäaikaisen maalivahtinsa Pekka Rinteen pelinumeron. Numero 35 on seuran historian ensimmäinen jäädytettävä pelinumero. Rinne on myös ensimmäinen suomalaisvahti, jonka pelinumero nousee NHL-seuran hallin kattoon. 

Kempeleestä kotoisin oleva Rinne pelasi NHL-uransa aikana ainoastaan Nashvillessä yhteensä 683 runkosarjaottelua. Rinne johtaa Nashvillen maalivahtitilastoja lähes jokaisessa kategoriassa, minkä lisäksi hänellä on suomalaisvahdeista eniten NHL-pelejä, torjuttuja voittoja ja nollapelejä. 

Rinne kertoo Nashvillen tiedotteessa, kuinka hän on kiitollinen koko organisaatiolle ja epäuskoinen siitä, että 16 vuotta debyyttipelin jälkeen hänen numeronsa jäädytetään. 

Oulun Kärpistä suuren yleisön tietoisuuteen noussut Rinne voitti kaksi SM-kultaa ennen lähtöään Pohjois-Amerikkaan. Palkintokaapista löytyy myös MM-hopea, NHL:n parhaan maalivahdin Vezinan-palkinto kaudelta 2017−18 sekä humanitäärisestä työstä annettu palkinto.

Nashville Predators: Preds to Retire Rinne’s No. 35 on Feb. 24, 2022 at Bridgestone Arena

Jatkoaika: Nashville Predators jäädyttää Pekka Rinteen pelinumeron seurahistorian ensimmäisenä pelaajana

Share

Ei kommentteja, oletko sinä ensimmäinen?

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.


*