Heikko taloustilanne näkyy myös joulukeräyksissä

Hopen toivepuu Linnanmaan Prismalla. Kuva: Anna Maria Kulju

Apua tarvitsevien määrä joulukeräyksissä on ollut nousussa viime vuoteen verrattuna. Ruuan ja muiden perustarpeiden korkeat hinnat aiheuttavat vähävaraisille ihmisille taloudellista ahdinkoa, joka saattaa korostua entisestään joulun alla, uutisoi Mun Oulu. 

“Perheet tuovat esille apua hakiessaan, että nykyinen taloustilanne hankaloittaa heidän tilannettaan”, Hope – Yhdessä & Yhteisesti ry:n Oulun tiiminvetäjä Teija Hanhela kertoo Vinkka Newsille. 

Vaikka hintojen nousu on vaikuttanut monen suomalaisen elämään, auttamisen halu ei ole kadonnut minnekään.  

“Joku on voinut jättää puolisolle lahjan ostamatta, jotta on saanut ostettua Hopelle lahjan”, kertoo Hanhela. 

Vaikea taloustilanne luo usealle ihmiselle halun osallistua ja ryhtyä lahjoittajaksi. 

Hope pyrkii antamaan jokaiselle lapselle edes yhden lahjan

Hope – Yhdessä & Yhteisesti ry on vapaaehtoisten avulla toimiva yhdistys, joka järjestää vähävaraisille perheille muun muassa joulukeräyksiä. Tänä vuonna Hope on auttanut noin 600:aa perhettä, joista vajaat 400 perhettä kuuluu jouluavun piiriin.  

Hopen tavoitteena on antaa jokaiselle joulukeräyksen piirissä olevalle lapselle ja nuorelle edes yksi lahja.  

“Minulla on erittäin vahva usko siihen, että tavoite saavutetaan”, toteaa Hanhela. 

Kaikkien lasten henkilökohtaiset toiveet eivät välttämättä aina toteudu, mutta tällöin yhdistys joko jakaa kohdentamattomia lahjoja tai ostaa puuttuvat lahjat yrityksiltä saaduilla lahjavaroilla.  

Joulupuussa roikkuu lasten lahjatoiveita. Kuva: Anna Maria Kulju

Joulupuu-keräyksen puuttuminen sai yritykset ottamaan Hopeen yhteyttä

Tänä vuonna Oulussa ei järjestetty Joulupuu-keräystä. Yritykset, jotka ovat aikaisempina vuosina keränneet Joulupuulle lahjoja, ovat nyt ottaneet Hopeen yhteyttä. Tämä on mahdollistanut Hopelle useamman perheen mukaan ottamisen joulukeräyksen piiriin. 

Ensisijalla lahjojen saamisessa ovat aina perheet, jotka ovat asioineet Hopella aiemminkin. Yhdistys kuitenkin pyrkii siihen, ettei yksikään lapsi jää ilman lahjaa. 

Toivepuiden lahjatoiveiden lisäksi järjestö kerää esimerkiksi lahjakortteja, elintarvikkeita sekä hygieniatuotteita perheille. 

”Toiveet toteutuneet ja lahjakassi matkalla perheelle”, kertoo Hanhela. Kuva: Teija Hanhela

Hopen toiminta pyörii vapaaehtoisten voimin

Hope – Yhdessä & Yhteisesti ry toimii 20 paikallistoimijan avulla ympäri Suomea. Vakituisia työntekijöitä heillä on vain kaksi, ja muuten järjestö toimii puhtaasti vapaaehtoisten voimin. Oulun toimipisteellä kaikki työntekijät koostuvat vapaaehtoisista.  

Hanhelan mukaan vapaaehtoisista ei ole Hopella pulaa, mutta uusille löytyy aina tilaa.  

“Kyllä tämä onnistuu, vaikka opiskelee tai käy töissä”, toteaa itse vapaaehtoisena työskentelevä Hanhela. 

Lähteet:  

Hope: Hope-yhdistyksen kotisivut

Mun Oulu: Jouluiloa voi jakaa lahjoituksilla – perinteiset keräykset auttavat heikoimmassa asemassa olevia

Share

Ei kommentteja, oletko sinä ensimmäinen?

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.


*