
Pitkäperjantain raveissa Oulun Äimärautiolla nähtiin ravilähtöjen lisäksi monté, eli raviratsastuslähtö. Päivän ainoalla monté -lähdöllä ravattiin 2120 metriä, ja lähdön voitti selkeästi BWT If You Dare ja Milla Markkanen.
”Tosi hyvä fiilis, tulos oli odotettu, mutta ehkä siksi olikin pieni jännitys, että meneehän hyvin”, Markkanen kommentoi suoritustaan.
Puolenvälin jälkeen parivaljakko otti selkeän kärkipaikan. Viimeisellä 500 metrisellä rakoa muuhun joukkoon oli lähes 20 metriä. Hevonen oli suorastaan liekeissä.
”Tosi hyvä ja yrittävä monté-hevonen joka tietää mitä tultiin tekemään. Hyvin ylpeän näköinen nytkin”, Markkanen luonnehtii voittajatammaa.
Myös valmentaja Mari Leinonen osasi odottaa lopputulossa, sillä vire oli ollut hyvä jo harjoituksissa.
Ladyliigassa lämminveristen ryhmälähtö
Naisohjastajille suunnatussa 2120 metrin Ladyliiga-ravilähdössä kilpailivat lämminveriset hevoset. Kärkipaikasta oli alkutaipaleella taistelua Maria Kurttilan ohjastaman Rusty Cagen ja Tiia Vehviläisen ohjastaman Black Crystalin välillä. Lopulta ylivoimaisen johtoaseman ja siten voiton otti Black Crystal. Vehviläinen nappasi voiton myös edellisenä päivänä Jyväskylässä ja suuntaa näin kohti voittoputkea.
Yllättäviä käänteitä viime metreillä
Kilpailussa käytiin illan aikana tiukkaa taistelua niin kylmä- kuin lämminveristen lähdöissä. Toisella lähdöllä lämminveristen 2140 metrin tasoitusajolla La Buena ja Tuomas Vasala pitivät kärkipaikkaa, kun toisena tuli Queen Windcape Esko Majalan ohjastamana. Viime metreillä La Buena kuitenkin nosti laukan ja Queen Windcape ravasi voittoon.
Kylmäveristen 2140 metrin tasoitusajolla Tolopan Tyttö ja Mikko Jutila olivat johdossa koko matkan, mutta heidän suorituksensa kariutui laukkaan aivan viime metreillä. Lopulta voiton nappasi Kilihakka Ville Pohjolan ohjastamana.
Kuninkuusravit Ouluun elokuussa
Suuren kokoluokan raviurheilutapahtumaa pääsee seuraamaan Oulussa, kun Kuninkuusravit järjestetään Äimärautiolla 1.–3.8 elokuuta 2025.
Kommentoi