Heijastuksia soidintansseista, takaa-ajoista ja elämästä

Redin toinen kerros, Finnfoto gallerian julkisivu. Kuva: Iina Mäkinen

Gallerian ovet lepäävät avonaisina muiden liiketilojen lailla. Tila ei herätä huomiota muutenkin kirkkaassa ja värikkäässä kauppakeskuksessa. Se ei houkuttele ohikulkijoita sisään prameilevilla mainosteksteillä tai välkkyvillä valoilla, vaan pikemmin kutsuu ihmisiä rauhoittumaan ulkonäkönsä seesteisyydellä ja minimalistisuudella. Kyseessä on Redin toisessa kerroksessa sijaitseva Finnfoto Galleria, jossa on esillä kahden eri valokuvaajan otoksia. 

Minimalistisessa näyttelyssä on kuusi seinää, joista jokaisella on valokuvia molemmin puolin. Kuikka, kaakkuri ja silkkiuikku on kuvattu pesimäalueillaan keväällä. Kameran toisella puolella ovat olleet Mia Surakka ja Erkko Badermann.  

Äänitteillä kiinni kuvien tarinoihin  

Kaikista tauluista on kuunneltavissa ääniraita. Kauppakeskuksen tavanomaisia ääniä kuuluu gallerian ulkopuolelta samalla kun muutama asiakas on pysähtynyt tilaan katselemaan. Heidän kengistään lähtee hienoinen kopina, joka kaikuu tilassa, kun he tutkivat ympärillään olevia teoksia.  
 
Ääniraita käynnistyy. Badermann kertoo matalalla, rauhallisella äänellä teoksien synnystä. Ensimmäinen äänite on yleinen esittely näyttelystä. Kolme eri lintulajia omassa elinympäristössään kuvattuna, häiritsemättä ja eettisesti. Badermann esittää toiveen; että katsoja voisi oppia jotain linnuista, mutta myös mahdollisesti valokuvaajista.  

“Jos jokin teos näistä pysäyttää, niin anna sen pysäyttää.”  

Tallenteen tullessa loppuunsa, voi kävijä siirtyä kuuntelemaan näyttelyn teoksista tarkempia äänitteitä, jotka ovat QR-koodien takana. Jokaisella seinällä on tallenne, kolmesta taulusta kerrallaan. Ne avaavat kuvaajien näkemystä linnuista, niiden käytöksestä ja olemuksesta, mutta päästävät samalla kuulijan lähelle itse kuvaajaa, ja heidän mielenmaisemaansa. Taustalla kuuluu myös hento akustinen musiikki, kun kuvaajat johdattavat kuuntelijansa otoksien hetkiin.  

Valokuvaajat kiintyvät kohteisiinsa 

Kuvassa vesilinnut lähtevät kiitämään taivaalle, mutta liike on pysäytetty niin, että kuva pysyy selkeänä. Katsoja voi tulkita lintujen ilmeitä ja asentoja itsekseen, tahtoessaan myös kuunnella äänitteen tarinaa.  

Jokainen kuva on nimetty yksilöllisesti, osa leikkisästi ja osa koskettavasti, auttaen katsojaa tekemään kuvista tulkintansa. 

Kumpikin kuvaajista on alallaan tunnustettuja ja heidän erikoistumisensa luontokuvaukseen pääsee loistamaan kuvissa.  

Surakka kommentoi yhdessä äänitteessä työnsä viimeisiä vaiheita paikan päällä.  

“Se on vähän haikea hetki kuvaajalle, kun on mahdollisesti kuukaudenkin päivät kuvannut säännöllisesti niitä lintuja. Ja sitten jonain aamuna, kun sinne menee auringonnousun aikaan, niin kaakkuriperhe on siirtynyt pois kotilammelta.” 

Mia Surakan otoksia galleriassa. Kuva: Iina Mäkinen

Työn monet puolet 

Lintujen kuvauksessa on toimittu niin, että linnut voivat toimia lajityypillisesti ilman, että he edes huomaavat kuvaajansa läsnäoloa. Kuvaajat ovat asemoituneet kelluvan piilokojun suojiin silkkiuikkuja kuvatessaan, seisoen vyötäröä myöten vedessä. Kuikkien ja kaakkureiden kohdalla he ovat olleet rannalla makaamassa naamioverkon alla.  

Badermann on osallistunut viitenä peräkkäisenä vuonna Finnish Photo Awards -kilpailuun ja sijoittunut parhaillaan ensimmäiseksi. Myös Surakka on niittänyt mainetta alalla; kyseisessä kilpailussa hän on sijoittunut ensimmäiseksi kahdessa osiossa, ja ollut kokonaisvoittaja vuonna 2024. 

Badermann on ollut osana Suomen maajoukkuetta World Photographic Cup -kilpailussa vuosina 2023 ja 2025.  

Taidetta kotiin 

Jos vierailija sattuu ihastumaan tiettyyn teokseen, voi hän halutessaan ostaa vastaavanlaisen seinälleen joko printtinä Surakan nettisivuilta tai akryylikuvatauluna Badermannin nettisivuilta.  

Näyttely päättyi kauppakeskus Redissä maaliskuun 30. päivä. Kuvat olivat olleet silloin esillä kaksi kuukautta, ja tilalle tuli taas jotain uutta. 


Finnfoto

  • Suomalainen valokuvausalan keskusjärjestö
  • Perustettu 1970 
  • Toimii koko valokuvausalan hyväksi 
  • Myöntää apurahoja, järjestää neuvontaa 
  • Aktiivinen toimija tekijänoikeuksien noudattamisessa 

Lähteet

Finnfoto.fi

Erkko.com

Miasurakka.com

Redi.fi

Share

Ei kommentteja, oletko sinä ensimmäinen?

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.


*