Ylen julkaisemassa uutisessa kerrotaan, että osa työpaikoista vaatii todistuksen jo yhdestä flunssapäivästä.
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö pitää todistuksen toimittamista yhdeltä päivältä resurssien hukkaamiselta, kun taas Elinkeinoelämän Keskusliiton mukaan (EK) työnantajat tarvitsevat luotettavan syyn poissaololle.
Tiukin linja poissaolojen suhteen on palvelualoilla, kertoo Ylen haastattelema SAK:n asiantuntijalääkäri Riitta Työläjärvi. EK:n asiantuntijalääkäri Auli Rytivaara korostaa Ylelle, että aina on löydyttävä luotettava selitys poissaololle. Työn luonteen vuoksi palvelualoilla on tiukempi linja poissaolojen suhteen, Rytivaara tähdentää Ylelle.
Terveyden- ja hyvinvointilaitos (THL) on ottanut myös kantaa todistuksen vaatimiseen. THL toivoo, että työnantajat eivät kaikissa tilanteissa vaatisi poissaolotodistusta. SAK:n asiantuntijalääkäri Työläjärvi puoltaa THL:n sanomaa: ”Jos työntekijä arvioi, ettei hänen sairautensa vaadi ammattilaisen hoitoa tai reseptilääkitystä, pitäisi voida jäädä sairastamaan omalla ilmoituksella”.
EK:n Rytivaara peräänkuuluttaa työterveysyhteistyötä työnantajan, työntekijän ja työterveyshuollon kanssa selviää ylen uutisessa.

Kommentoi