”Yleinen talouden tilanne vaikuttaa siihen, että taidetta ostetaan vähän vähemmän kuin viime vuonna” kertoo Hanna Manninen, Galleria MABD:n galleristi ja Joulugallerian järjestäjä.
Selittäviä tekijöitä on useampia. Työllisyyden huono tilanne, taiteen hinnan nousu ja yritysten toimitilojen väheneminen ovat kaikki vaikuttaneet taiteen myynnin heikkenemiseen.
Taide-esineiden arvonlisävero nousi vuoden alussa kymmenestä prosentista neljääntoista prosenttiin.
”Koronavuosina taiteella meni kumminkin paremmin, kun matkustamisen sijasta keskityttiin sisustamiseen”, sanoo Manninen.
Taidekaupan kehnoa nykytilannetta harmittelee osa Joulugalleriaan osallistuvista taiteilijoista. Kuvataiteilija Heidi Toivainen toteaa yhteiskunnallisen tilanteen olevan yksi syypää:
”Yleisesti ottaen olen parin viime vuoden aikana kuullut laajasti, että myyntiä on ollut vähemmän. Yhteiskunnallinen tilanne on yksi syy, että kuluttaminen on ollut vähäisempää”.
Henkilökohtaisen myynnin tilanne riippuu tietenkin jokaisesta taiteilijasta erikseen. 20 vuotta kuvataitelijana toiminut Toivainen onkin kiitollinen siitä, että aktiivinen taiteen kanssa työskentely on pitänyt asiakaskunnan elossa.
Sarjakuvataiteilija Lauri Ahtisen mukaan kuluttajien ostot keskittyvät skaalaltaan pienempiin teoksiin. Hänen kohderyhmänsä suuntautuu lähinnä tavallisiin kuluttajiin.
”Viime vuosina ihmisillä on ollut vähemmän rahaa käytettävissä, minkä seurauksena ollaan varovaisempia kuluttajia. Pienempiä ja edullisempia teoksia on helpompi myydä.”
Taiteen ostaminen saatetaan helposti mieltää keskiluokkaisten tai varakkaiden harrastukseksi. Varakkaampien taiteen kuluttajien ostamistottumuksiin ei kuitenkaan juuri vaikuta talouden heikompi tilanne.
”Ne, jotka ovat aikaisemminkin pystyneet maksamaan useamman tuhannen euron teoksista, niin kyllä niillä samalla tavalla sitä hilloa edelleen löytyy”, kertoo Ahtinen.
Taiteilija Päivi Pussila ei ole huomannut kauheasti eroa taidekaupan tilanteeseen aikaisempiin vuosiin verrattuna:
”En ole oikeastaan huomannut eroa. Aika harvakseltaan teoksia menee. Kun töitä saadaan myytyä, niin ne ovat suurimmaksi osaksi taidenäyttelyistä.”
Joulugallerian järjestämistä arvostetaan
Galleria MABD:n Joulugalleria myy 25 taiteilijan taideteoksia läpi joulukuun. Taiteilijoista suurin osa on Oulusta tai lähialueelta. Näytillä on pääasiassa maalauksia, mutta myös koruja, kortteja ja muita esineitä, mikä on poikkeavaa muista Mannisen järjestämistä taidenäyttelyistä.
”Näyttelyissä minulla on jyrkkä ei kaikille oheismateriaaleille, sillä se vie myynnin seiniltä”, kertoo Manninen.
Tapahtuman ideana onkin saada taiteesta helpommin lähestyttävää ja tarjota useammasta eri hintaluokasta vaihtoehtoja kävijöille.
Galleriaan osallistuneista taiteilijoista suurin osa on paikallisia tai lähialueelta. Tunteet galleriasta yhdistävät; tapahtumaa arvostetaan.
”On mukava olla mukana, ja Joulugalleriassa on taas yksi mahdollisuus lisää saada taidettaan esille”, kertoo Pussila.
Pussilan teokset menevätkin suurimmaksi osaksi taidenäyttelyissä kaupaksi. Teosten myyntiä edistää myös työhuoneen avoimet ovet ja asiakkaan suorat yhteydenotot. Useampi taitelija onkin todennut arvostavansa sitä, kun asiakas on suoraan heihin yhteydessä.
”Joulugalleria on rennompi tapahtuma, niin sinne saattaa uskaltautua ihmisiä, jotka eivät tavallisesti kävisi taidenäyttelyissä”, sanoo Toivainen. Kynnyksen madaltuminen näyttelyissä käymiseen edesauttaa taiteen näkyvyyttä ja tekee siitä lähestyttävämpää myös taiteesta vähemmän tietäville.
Joulugalleria avattiin keskiviikkona 3.12. ja se jatkuu 21.12. asti.

Kommentoi