IS: Republikaanien tyrmäys Trumpin kolmannelle kaudelle 

Valkoinen talo. kuvituskuva: pexels

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ei tule saamaan kolmatta presidenttikautta republikaani puolueen johtohahmoihin kuuluvan Mike Johnsonin mukaan, Iltasanomat uutisoi. Asiasta kertoi ensimmäisenä The Hill.

Trump on aikaisemmin osoittanut kiinnostuksensa kolmannelle presidentti kaudelle mutta Yhdysvaltain perustuslain mukaan kausia on rajoitettu vain kahteen. Mike Johnson on keskustellut aikaisemmin Trumpin kanssa perustuslain rajoituksista.  

Kolmas presidentti kausi vaatisi muutosta perustuslakiin, joka vaatisi kahden kolmasosan enemmistön tuen sekä edustajainhuoneessa että senaatissa, ja sen jälkeen kolmen neljäsosan enemmistön ratifioinnin osavaltioissa. 

Trumpin entinen neuvonantaja Steve Bannon on The Economistin haastattelussa kertonut että heillä olisi jo suunnitelmia Trumpin kolmannesta kaudesta. Trump on itsekkin puhunut “metodeista” jotka mahdollistaisivat kolmannen kauden.  

Lähde: Trumpille kolmas kausi? Republikaanien ykkös­nyrkiltä tyrmäys

Share

Ei kommentteja, oletko sinä ensimmäinen?

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.


*